2025. június 20-22.
Hajógyári-sziget

Halász Judit: A gyermeki lélek örök tolmácsa

2025.05.14

7 perc

Halász Judit, a magyar kulturális élet egyik legmeghatározóbb alakja, a Gyerek Sziget visszatérő sztárja, aki idén is vár titeket egy fergeteges koncerttel.

Halász Judit gyerekként szeretetteljes, összetartó családban nőtt fel, ahol ő volt az első unoka. „Apámék négyen voltak testvérek, anyámék hárman, én pedig elsőként születtem a családba. Nagyon szerettek, bármire hajlandók voltak a kérésemre, bármit megcsináltak” – emlékszik vissza a művésznő a Gyerek Sziget tavalyi interjújában. A családi légkör, a támogatás és az odafigyelés az egész életére hatással volt. Édesanyja reggeltől estig énekelt, tőle tanulta meg a dalok szeretetét, a zene örömét. Ez a családi örökség később abban is megmutatkozott, hogy Judit a magyar költészet legszebb verseit is képes volt úgy átadni, hogy azok minden korosztályhoz közel kerültek.

 

A színház varázsa

A színház világa már fiatalon elbűvölte Halász Juditot. Hatévesen kezdett el színházba járni, amikor az Úttörő Színház és az Ifjúsági Színház megnyílt, ahová az iskolával bérletet váltottak. „Akkor kezdtem megismerni azt a világot, amit aztán nagyon megszerettem.” Egyik legemlékezetesebb gyermekkori élménye egy balettelőadáshoz kötődik: „Hosszú betegség után elvittek megnézni A bahcsiszeráji szökőkutat. Nem tudtam, kik a főszereplők, de az előadás teljesen elvarázsolt.” Ekkor még nem tudta pontosan, mit jelent színésznek lenni, de amikor kiderült számára, hogy ez egy foglalkozás, eldöntötte, hogy ezt az utat választja.

 

Halász Judit már a Színház- és Filmművészeti Főiskolán is kitűnt tehetségével, és a diploma után hamarosan a Pécsi Nemzeti Színházhoz szerződött. Itt azonban csak rövid ideig maradt, hiszen Várkonyi Zoltán, a Vígszínház legendás igazgatója már vendégként hívta Budapestre, majd le is szerződtette – azóta is, közel hatvan éve a Vígszínház tagja.

 

A színészi pályán elért sikerei mellett a művésznő mindig is fontosnak tartotta, hogy a közönséggel közvetlen, személyes kapcsolatot ápoljon. A Vígszínházban eltöltött évtizedek alatt a magyar színházi élet meghatározó alakjává vált, miközben filmszerepei révén a mozilátogatók szívébe is belopta magát.

„CSIRIBIRI” HALÁSZ JUDIT ELŐADÁSA

Műfajteremtő előadó

Halász Judit zenei pályája szinte véletlenül indult. „Színész vagyok, aki szeret énekelni” – mondja magáról. Az első lemez, a Kép a tükörben még nem kifejezetten gyerekeknek készült, de a gyerekek azonnal megszerették. „Valahogy úgy eltaláltuk a gyerekek ízlését, hogy a legtöbben nekik vásárolták, és a gyerekek megtanulták róla azokat a dalokat, a Csiribirit, a Bóbitát és a Micimackót, amik nekik a legjobban tetszettek.”

 

A lemez születése is különleges történet: „Elénekeltem a Csiribirit a rádióban, Czigány Györgynek nagyon tetszett, ezért sokat játszották. Aztán jött a televízióban a Négy évszak című műsor, ahol Bródy János írt a télhez egy dalt, a Micimackót, amit én énekeltem. Tolcsvay Laci pedig azt mondta, miért ne csinálnánk egy lemezt?” 

 

A siker után következett az Amikor én még kislány voltam című lemez, amely már tudatosan a gyerekekhez szólt. „Azt gondoltam, jó lenne, ha legalább a neveket megismernék a gyerekek ezeken a dalokon keresztül. Ha felnőnek, és találkoznak egy olyan névvel, mint Nemes Nagy Ágnes, Weöres Sándor, vagy Petőfi Sándor, akkor eszükbe jusson, hogy ezt már hallották, sőt, tudnak is egy-egy verset dal formájában.”

 

Halász Judit igazi műfajt teremtett azzal, hogy magyar költők verseit énekli el könnyűzenei stílusban, gyerekek számára. Móra Ferenc, Babits Mihály, József Attila, Szabó Lőrinc, Szép Ernő, Weöres Sándor, Devecseri Gábor, Zelk Zoltán és sok más költő művei szólalnak meg a hangján. A dalok zeneszerzői között megtaláljuk Bródy Jánost, Tolcsvay Lászlót, Szörényi Leventét, Móricz Mihályt, Bódi Lászlót és sok más kiváló zenészt. Ezekből a lemezekből több mint másfélmillió példány fogyott, amiért a Hungaroton Gyémántlemezzel ismerte el munkáját.

Gyereksziget 1nap 38

A gyermeki lélek ismerője

A koncertezéshez is sajátos út vezetett. „Nem találkoztam koncert keretében gyerekekkel, csak azokkal, akikkel véletlenül összeakadtam az oviban, az utcán, vagy a játszótéren. Sőt, az első koncert ötlete sem tőlem jött, hanem egy zenekar keresett meg, akik tudták az összes dalomat, és szívesen kísértek volna.” Végül beleegyezett, és az első koncerten meglepő élmény érte: „Észrevettem, hogy a gyerekek nem zajonganak, hanem énekelnek. Azt éneklik, amit én. Nagyon elcsodálkoztam.” Az énekesnő azóta is minden koncertjén igyekszik közvetlen kapcsolatba kerülni a gyerekekkel.

 

Halász Judit művészetének egyik legfontosabb alapja, hogy mélyen érti és tiszteli a gyermeki lelket. Mindig is hitt abban, hogy a gyerekeket nem lehet félrevezetni, a dalokban, versekben őszinteségre van szükség. Ez az alapelv vezeti a dalválasztásban, az előadásmódban, a színpadi jelenlétben is. Nem szereti, ha a költészetet „gyerekversnek” nevezik, hiszen a jó vers minden korosztályhoz szól, csak másként talál utat a szívekhez.

 

A gyerekekkel való találkozás, a koncert utáni beszélgetések, autogramkérések is kiemelt helyet kapnak a művésznő szívében: „Megtanultam, hogyan lépjek kapcsolatba velük előadás után, amikor autogramot kérnek, vagy amikor egy-egy gyerek, akinek nincs kinek elmondani a gondjait, megvár, hogy elmesélje nekem. Valószínűleg tudták, hogy nem fogom megoldani a problémáikat, de jólesett nekik, hogy elmondhatják valakinek, akiben bíznak.”

 

A gyerekekkel való munka számára mindig kétirányú folyamat volt: adni és tanulni. „Ha a felnőttek kicsit odafigyelnek a gyerekekre, abból rengeteget tanulhatnak saját magukról is. Az életről, a világról mindent meg lehet tanulni tőlük. A gyerekek úgy viselkednek, amilyennek látják a világot.”

Gyereksziget 1nap 2 (1)

Az örök fiatalság titka

Halász Judit szerint fontos, hogy az ember megőrizze gyermeki lelkületét, kíváncsiságát, nyitottságát. „Van egy nagyon szép gondolat, amit Heltai Jenő írt. Az egyik lemezünk alcíme is ez volt: ‘Akit az Istenek szeretnek, örökre meghagyják gyereknek.’” Ez számára azt jelenti, hogy jó, ha az ember megőrzi a kíváncsiságát, a világ iránti érdeklődését.

 

„A gyerekkorban az a szép, hogy a gyerek még semmit nem tud, még ártatlan. És ártatlanul ismerkedik a világgal, és azt az ártatlanságot, az olyan szép, ha valaki megőrzi. A gyerek nem ítélkezik előre, mert még semmit sem ismer. Csak akkor tanulja meg az ítélkezést, ha erre tanítják, hogy ezt el kell ítélni.” A kérdésre, hogy szívesen lenne-e most is gyerek, határozott igennel válaszol: „Mindig szívesen lennék gyerek, persze! Meg fiatal is mindig szívesen lennék.”

 

Halász Judit több mint színésznő és énekesnő. Ő generációk összekötője, a magyar gyerekek egyik legfontosabb kultúraközvetítője. Hat évtizedes pályafutása során sikerült olyan hidat építenie a magyar költészet, a zene és a gyerekek között, amely példa nélküli a magyar kultúrtörténetben.

 

A most 82 éves művésznő továbbra is aktívan fellép, koncerteket ad, és hirdeti a szeretet, a tolerancia és az elfogadás üzenetét. Művészete és személyisége ugyanazt sugározza: az élet szép, a költészet fontos, és minden ember egyedi és értékes. Ez az üzenet örök – korra, nemre való tekintet nélkül.