Adományozni menő! Mutasd meg gyermekeidnek a jótékonykodás örömét
Az adományozás fontossága: több mint pénz
Az adományozás lehet anyagi támogatás, de sokkal inkább szól a szolidaritás, az empátia és a közösséghez tartozás érzésének átadásáról. A gyerekek szülői segítséggel gyorsan megtanulják, hogy a segítségnyújtás sokféle formában megnyilvánulhat, legyen az egy mosoly, egy ölelés vagy egy közös program.
Mutassuk meg hát gyerekeinknek, hányféleképpen lehet tenni embertársainkért, és hogy nincs az az apró, jelentéktelennek tűnő gesztus, ami ne számítana, amivel ne gyakorolhatnánk hatást mások életére. Erősítsük bennük a felelősségvállalást és a társadalmi érzékenységet, ami egész életükre, sőt, a jövő társadalmára is hatással lehet.

Járj elő jó példával!
A gyereknevelésben alapvető dolog, hogy mondani valamit nem elég. Nem szavakkal, hanem tettekkel nevelünk – vagyis sokkal többet számít, hogyan viselkedsz szülőként, emberként, mint az, hogy mennyi hegyi beszédet tartasz a gyereknek az elveidről.
Ez az adományozásra is igaz: a legjobb, ha a gyerekek látják, hogy a szülők és felnőttek aktívan részt vesznek adományozásban. Amikor lehetőségetek van rá, gondoljatok a rászorulókra, gyűjtsetek nekik tartós élelmiszert, ruhát, felszerelést, amire épp szükségük van. De jótékonykodhattok tettekkel is: van, ahol házat építenek vagy újítanak fel a rászorulók számára és van, ahol a tudás átadásával segítik a hátrányos helyzetű gyerekeket kitörni a szegénységből.
Minden apró tett számíthat. Ha az üvegvisszaváltóban egy civil szervezetnek adod az 50 forintodat, az is. Ha nem feledkezel meg az 1%-odról nyilatkozni, az is. Ha jótékonysági vásáron árulsz vagy vásárolsz, az is.
Ahogy az is, ha a cégeddel karöltve vállalsz jótékonysági munkát. Ezért is különleges például a Gyerek Szigeten a The Human Safety Net Adománybüfé, hiszen itt a Generali dolgozói saját szabadidejükben sütik a palacsintákat. Így nemcsak pénzzel, hanem idővel és energiával is hozzájárulnak egy jó ügyhöz. Mert az adományozás, a jótékonykodás elkötelezettség és közösségi felelősségvállalás is.
Miért érdemes már gyerekkorban elkezdeni a jótékonyságra való nevelést, a társadalmi érzékenyítést? Mert az a gyerek, aki már kicsi korban megismerik az adományozás örömével, felnőttként is nyitottabb lesz a segítségnyújtásra, a rászorulók, elesettek támogatására. És végső soron olyan társadalomban jó élni, ahol ezek az értékek fontosak, nem?

Jó és rossz gyakorlatok az adományozásban
Ahogy mindent, úgy persze ezt is lehet jól és kevésbé jól csinálni. Mire figyelj, ha szeretnéd, hogy gyermekednek alapvetésé, értékké váljon a másokra való odafigyelés, a mások segítése?
- Vegyetek részt együtt a jótékonykodásban! Ha a család együtt megy el adományozni vagy önkénteskedni, úgy a gyerekek is részeseivé válnak a folyamatnak.
- A közös jótékonyság élmény és tanulás is! Csatlakozzatok olyan programokhoz, ahol a gyerekek a saját szemükkel láthatják és átélik az adományozás hatását.
- Beszélgessetek róla! Miért fontos segíteni másokon? Miről szól az adományozás? Hányféle módon segíthetünk másoknak? Tartalmas, minőségi beszélgetések születhetnek ilyen kérdések mentén a gyerekeinkkel!
Mi az, amit viszont érdemes mindenképpen elkerülni, ha szeretnéd, hogy gyermeked szociálisan érzékeny felnőtté nevelkedjen?
- Sose kényszerítsd a jótékonykodásra! Sose legyen kötelező egy adományozáshoz, jó ügyhöz való csatlakozás, mert mint minden kényszerítés, ez esetben is ellenállást válthat ki a gyerekekben.
- Látszatból segítesz? Tudni fogja! Olyan ügyhöz csatlakozzatok, amit mind a magatokénak tudtok érezni. Ha az adományozás, a jótékonykodás csak színjáték, a gyerek nem érti majd meg a mögöttes értéket – viszont az érzékeny antennáival érezni fogja, hogy valami nagyon nem stimmel.
- Merj te lenni a példa! Szülőként nem mered felvállalni a példa szerepét a jótékonykodásban, adakozásban? Akkor sajnos nem várhatod el gyermekedtől sem az érzékenységet és a nyitottságot a többi ember felé.
Kezdetnek látogassatok el az Adománybüfébe a Generali Gyerek Szigeten!
Palacsinta, hot dog, limonádé: a Generali a Biztonságért Alapítvány programjának, a The Human Safety Net-nek az Adománybüfé egy egyedülálló kezdeményezése, ahol a kollégák saját kézzel készítik a finomságokat a Gyerek Sziget látogatóinak. A befolyt összegből egy nyári szülő-gyermek tábort támogatnak, ami segít a családoknak a nyári szünet kihívásainak megoldásában.