Hajógyári-sziget

Kaland a Duna partján: Mit tartogat a Duna-nap Generali Gyerek Szigeten?

2025.06.20

5 perc

Szeretnéd látni a Duna mélyét egy vízalatti drón szemével? Kíváncsi vagy, milyen érzés apró növendék halakat visszaengedni a folyóba? Vagy inkább a vízmérce-leolvasás titka érdekel, esetleg építenél “nyúlgátat” a hullámok ellen? Ha bólintottál, máris tudod, miért kötelező nektek 2025. június 21-én ott lenni a Generali Gyerek Szigeten, a Duna-nap programjain!

Szeretnéd látni a Duna mélyét egy vízalatti drón szemével? Kíváncsi vagy, milyen érzés apró növendék halakat visszaengedni a folyóba? Vagy inkább a vízmérce-leolvasás titka érdekel, esetleg építenél “nyúlgátat” a hullámok ellen? Ha bólintottál, máris tudod, miért kötelező nektek 2025. június 21-én ott lenni a Generali Gyerek Szigeten, a Duna-nap programjain!

 

Mi az a Duna-nap és miért ünnepeljük?

 

A Nemzetközi Duna-napot 2004 óta minden évben június 29-én tartják 14 Duna-menti országban Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság (International Comission for the Protection of the Danube River, ICPDR)  kezdeményezésére. Apropója a Duna-védelmi egyezmény aláírásnak tizedik évfordulója volt.

 

A cél az, hogy felhívják a figyelmet arra, mennyire fontos, hogy megőrizzük a folyó környezeti egyensúlyát és minél több emberrel  megismertessék a Duna-medence kulturális sokszínűségét.

 

Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig: ismerd meg a Dunát!

 

A Duna Európa második leghosszabb folyója, csak az oroszországi Volga előzi meg. Németországban, a Fekete-erdőben ered két kis patak, a Breg és a Brigach összefolyásával Donaueschingennél, és innen délkeleti irányban 2850 kilométert tesz meg egészen a Fekete-tengerig.

Gyerek Sziget Duna-nap 02

Története a pliocén korig nyúlik vissza, vagyis minimum 2,5 millió éve alakult ki. Több ezer éve határozza meg Európa történelmét is: a rómaiak a folyó mentén építették ki a Limes védelmi vonalát, majd a középkorban kereskedelmi útvonalként szolgált. A területet birtokló birodalmak – a Magyar Királyság, az Oszmán Birodalom és a Habsburgok – saját hadi- és kereskedelmi stratégiáikat építették a Duna adta lehetőségekre. A folyó menti városok, mint Bécs, Budapest vagy Belgrád, a Duna révén váltak a régió politikai és gazdasági központjaivá. A vasúthálózat kiépülése előtt a folyami hajózás jelentette a leggyorsabb kapcsolatot, és egészen a XIX. századig nélkülözhetetlen szállítási útvonalként működött.

 

Kulturális jelentősége a népek találkozásában és a művészetekben is visszaköszön. A „Kék Duna keringő” örökzöld dallamaival a folyó egyszerre vált a bécsi báltermek és a világ koncerttermeinek kedvencévé. A Dunakanyar, a Wachau és a Vaskapu-szoros olyan UNESCO-védettségű tájak, ahol a történelmi várromok és a mesés folyóparti táj egymást erősítik. A népdalok, balladák és mondák gyakran bővítenek ki egy-egy dunai hajóút vagy kompközlekedés köré épülő legendát.

 

A Duna természeti gazdagsága kiemelt jelentőségű a biodiverzitás szempontjából is. A vízgyűjtő területén létrejött ártéri erdők, nádrétek és holtágak élőhelyet nyújtanak számtalan halfajnak és madárnak. A folyó vízhozama ingadozásai mentén árvízvédelmi művek sora épült, míg a Duna–Dráva és Duna-Ipoly Nemzeti Parkokban igyekeznek megőrizni a természetközeli állapotokat is. Ökoszisztémájának kiegyensúlyozottsága nagyon fontos az ivóvízbázisok és a biztonságos hajózás fenntartásához is.

 

A folyó 10 országon, 4 fővároson kanyarog keresztül, de még további 9 államból gyűjt magába vizet. Így összesen 19 országot és 81 millió kulturális, nyelvi és történelmi szempontból is sokszínű embert kapcsol össze.  A Duna Nap minden évben valamilyen téma jegyében zajlik, az idei esztendő jelmondata ez: „A Mi Dunánk, a Mi Jövőnk”. Mert a cél az, hogy a Duna még sok generáció számára maradjon tiszta és élhető vízfolyás.

 

És hogy milyen programokkal várunk a Generali Gyerek Szigeten a Duna-nap alkalmából? Íme!

Gyerek Sziget Duna-nap 01

Hajódrón bemutató: a víz alatti világ titkai

 

Nézd meg élőben, hogyan “úszik” a Duna alján egy vízalatti drón! A hajódrón bemutatón a legkorszerűbb távvezérelt eszközök dolgoznak: a drón kamerája élő közvetítésben mutatja a meder élővilágát a Hajógyári-sziget közelében.

 

Haltelepítés a Duna-napon: apró halak, nagy öröm

 

Szeretnél valóban jót tenni a folyónak? A Generali Gyerek Szigeten megtapasztalhatod, hogyan kerülnek vissza a Dunába a kecsegék. A haltelepítés program keretében a gyerekek kis vödrökből engedhetik ki a halivadékokat, miközben szakemberek mesélnek az élőhely-védelemről.

 

Ünnepeld velünk a Duna-napot: interaktív családi élmények várnak!

 

A családi fesztivál Gyerek Paradicsomában szombaton, vagyis június 21-én egész napos programmal várjuk a családokat. Az “Ünnepeld velünk a Duna-napot!” programunkon minden játék a vízről és a fenntarthatóságról szól majd. Hogy mi mindenben lehet részetek?

 

  • Közös nyúlgát-építés: műanyag hordókból, deszkákból álló gáttal próbálhatod ki, hogyan védi a partot a víz.
  • Vízmérce-leolvasás: megtanulhatjátok, hogyan követik nyomon a folyó szintjét és miért fontos ez árvízveszély esetén.
  • Így működik a buzgármű: vajon milyen erő húzza fel a vizet a csövekben?
  • Vízminta-vétel lajtos kocsiból: laboratóriumi körülmények között vizsgálhatjátok meg a minta pH-ját és átlátszóságát.
  • Fejtörők, színezők és “Duna-útlevél”: egyedi pecséteket gyűjthettek minden állomáson!

 

Mit gondolsz? Ráértek szombaton arra, hogy még jobban megismerjétek Magyarország és a Generali Gyerek Sziget csodaszép folyóját?

Instagram Facebook YouTube