2025. június 20-22.
Hajógyári-sziget

A Föld napja és a Gyerek Sziget: környezettudatosság játékosan

2025.04.22

8 perc

Április 22-e világszerte a Föld Napja, amely a környezetvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet. Magyarországon 1990 óta ünnepeljük ezt a napot, számos programmal és kezdeményezéssel, amelyek célja a fenntarthatóság és a természetvédelem fókuszba helyezése. A környezetvédelem kiemelt helyen szerepel a Generali Gyerek Szigeten is minden évben, nem lesz ez máshogy idén júniusban sem.
6a3e0609ce63 Minipiac

A Föld napja eredete 1970. április 22-ére nyúlik vissza, amikor az Egyesült Államokban először rendezték meg ezt az eseményt. A kezdeményezés hátterében egy mély és egyre sürgetőbb felismerés állt: a XX. század közepére drámaian megnőtt az emberi tevékenység okozta környezeti terhelés.

 

A mozgalom ötletgazdája Gaylord Nelson wisconsini szenátor volt, aki azt szorgalmazta, hogy az amerikai társadalom sokkal nagyobb figyelmet fordítson a természet pusztulására, a lég- és vízszennyezésre, az ipari katasztrófákra és a felelőtlen fogyasztás hatásaira. Az ő kezdeményezésére szervezték meg az első Föld napját, melynek során több mint 20 millió ember vonult az utcára, hogy a környezetvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet. Ez az esemény gyakorlatilag a világ első, nagyszabású környezetvédelmi demonstrációja volt.

 

Az első Föld napja hatására több új környezetvédelmi jogszabály született az Egyesült Államokban, valamint az Amerikai Környezetvédelmi Hivatal (United States Environmental Protection Agency, röviden EPA vagy USEPA) megalapítása is részben ennek az eseménynek köszönhető.

Gyereksziget 1nap 29

A Föld Napja nemzetközi szinten

Az első amerikai esemény sikere után a mozgalom gyorsan világméretűvé nőtte ki magát. 1990-ben már 141 ország vett részt a Föld Napja rendezvényein, és ettől kezdve egyre több nemzet integrálta saját oktatási, környezetvédelmi és társadalmi programjaiba az eseményt.

 

Ma már a Föld Napját világszerte több mint 190 országban ünneplik. A világnap célja, hogy:

 

  • felhívja a figyelmet az ökológiai válságra,
  • elősegítse a fenntartható fejlődés szemléletét,
  • mozgósítsa az embereket a közösségi cselekvésre,
  • támogassa azokat a politikai, gazdasági és civil kezdeményezéseket, amelyek segítik a környezeti problémák kezelését.

 

A globális koordinációért a Earth Day Network felel, amely évente új tematikus fókuszt is kijelöl – például a műanyagszennyezés, a biológiai sokféleség megőrzése, az éghajlatváltozás vagy a zöld energiák témakörében.

 

Magyarország is 1990-ben csatlakozott hivatalosan a Föld napja mozgalomhoz. A mozgalom hazai zászlóvivője a Föld Napja Alapítvány, amely azóta is aktívan szervezi a kapcsolódó programokat, kampányokat és kiadványokat. „2025-ben fókuszban a megújuló energiák a 35. magyar és az 55. világméretű Föld napján. A mi bolygónk, a mi jövőnk – cél, hogy 2030-ra megháromszorozzuk a megújulók arányát, mert energiafogyasztásunk 82 százaléka még mindig fosszilisalapú! Mit tehetsz Te? Sokat” – írják az alapítvány oldalán az idei Föld napjáról.

HA Gyerek Sziget 2023 06 17 102

Miért pont április 22.?

 

Az április 22-i dátum nem véletlen: az első Föld napját szándékosan időzítették a tavaszi megújulás és a fiatalok aktivizálhatósága szempontjából ideális időszakra. Az Egyesült Államokban ez az egyetemi félév közepe, így rengeteg diák vehetett részt a demonstrációkban – ez a hagyomány azóta is fennmaradt. A dátumhoz köthető a természet újraéledése, ami szimbolikus keretet ad a Föld megóvásának üzenetéhez.

 

A Föld napja mára sokkal többet jelent egyszerű ünnepnél – a klímaválság súlyosbodásával az esemény globális felhívássá vált. A legfontosabb problémák, amelyekre ilyenkor fókusz kerül:

 

  • Éghajlatváltozás: A globális felmelegedés és annak következményei (extrém időjárás, olvadó jégsapkák, tengerszint-emelkedés) mindenkit érintenek.
  • Műanyagszennyezés: Az óceánokban lebegő műanyag hulladék halálos csapda a tengeri élővilág számára – évente több millió állat pusztul el emiatt.
  • Kihalt állatfajok: Az emberi tevékenységek (erdőirtás, vadászat, élőhelypusztítás) miatt évente több ezer állatfaj tűnik el örökre.
  • Ivóvízhiány: Egyre több térségben válik nehezen hozzáférhetővé a tiszta víz.
  • Túlzott fogyasztás: A fejlett országokban jelentősen meghaladjuk az ökológiai lábnyomunkat – több erőforrást használunk el, mint amennyit a Föld képes regenerálni.

 

A Föld Napja alapvető üzenete: „Gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!” Mert minden egyes ember tehet valamit a bolygónkért, akár a saját háztartásában, iskolájában, munkahelyén.

7b9b4660c16f Tereplépkedés

Környezetvédelem a Gyerek Szigeten

 

A Gyerek Sziget minden évben olyan interaktív programokkal várja a családokat, amelyek célja a környezettudatosság játékos népszerűsítése. A programok között szerepelnek kézműves foglalkozások, ismeretterjesztő játékok és interaktív bemutatók. A környezetvédelemnek egy külön dedikált helyszíne is van a rendezvényen ez a Gyerek Paradicsom. A tavalyi programok sok lehetőséget kínáltak a gyerekeknek arra, hogy játszva tanuljanak a környezetvédelemről:

 

  • Mini palackkert workshop: A gyerekek saját mini moha palackkertet készíthettek, amelyet hazavihettek, így egy kis természetet csempészve otthonukba.
  • Állati jó játékok: A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület játékos formában ismertette meg a gyerekeket a madarak világával.
  • KISKERT – növényes játszótér: A gyerekek saját kiskertet építhettek, locsolhatták a növényeket, és búvóhelyet készíthettek a játékállatoknak.​
  • Titkos kert: Palántázó poharat hajtogattak és sziklakerti növényt ültettek bele, amelyet később otthon gondozhattak.
  • Tereplépkedés: A gyerekek mezítláb sétálhattak különböző természetes anyagokon, így közvetlen kapcsolatba kerülve a természettel.​
  • Virágos képeslap workshop: Termésekből, gallyakból, magokból és virágokból készítettek képeslapokat, így fejlesztve kreativitásukat és környezeti érzékenységüket.​
  • Pólószatyor készítő workshop: Régi pólókból készítettek szatyrokat, ezzel is ösztönözve az újrahasznosítást.​
  • Vadonleső program: Interaktív játékok és kvízek segítségével ismerkedhettek meg a gyerekek az év emlősével és vadvirágával, valamint a természetvédelem fontosságával.

 

A Gyerek Sziget programjai a környezetvédelemmel kapcsolatos tudnivalókat minden évben élményalapú tanulással közelítik meg – a gyerekek úgy tanulnak, hogy közben játszanak, tapasztalnak, felfedeznek. A szervezők különösen ügyelnek arra, hogy minden korosztály számára megfelelő nehézségű, mégis izgalmas és újdonságokat rejtő programokat kínáljanak. 

 

A Rovarvilág standon az apró élőlényeké volt a főszerep – méhek, lepkék, bogarak, sőt pókok is helyet kaptak a kiállításon. Az interaktív installációk, nagyítóval vizsgálható preparátumok és QR-kódos kvízek segítségével a gyerekek megtudhatták, milyen szerepet játszanak a rovarok az ökoszisztémában, miért veszélyes a beporzók kipusztulása, hogyan lehet a kertben rovarbarát környezetet kialakítani, és hogy mit jelent a biológiai sokféleség. A legkisebbeket rovartotó, színezők, és saját méhecske-maszk készítő foglalkozás is várta.

 

A Vadonleső és Zöld Forrás programok keretében a gyerekek megismerhetik Magyarország év emlősét, madarát, fáját vagy épp vadvirágát, minden évben változó tematikával. Ezek a programok sok új tudást adnak a gyerekeknek, miközben mindig kapcsolódnak aktuális természetvédelmi kampányokhoz.

568c0eda3f89 Download

A tudományos élmények kedvelői számára különösen izgalmas volt a mikroszkópos sarok, ahol vízmintákat, növényi sejteket és talajmintákat vizsgálhattak a gyerekek valódi mikroszkóppal. Ez a program arra ösztönözte a gyerekeket, hogy saját felfedezéseket tegyenek, miközben megtanulják, hogyan működik a természet rendszere.

 

Az ismeretterjesztés mellett a kreativitás is szerepet kapott a tavalyi Gyerek Szigeten: újrahasznosítható anyagokból művészeti alkotásokat lehetett készíteni, miközben a gyerekek megtanulták a hulladékcsökkentés és a szelektív gyűjtés alapelveit.

 

  • PET-palack szobrászat – Üres műanyag palackokból állatformákat, virágokat vagy akár egész kis várost is létrehozhattak.
  • Papírmerítés – Használt papírból újrahasznosított képeslapot vagy füzetborítót készíthettek a gyerekek saját kezűleg.
  • „Szemétből kincs” kvíz – játékos vetélkedő volt arról, mi minden készülhet egy kidobott fogkeféből vagy tejesdobozból. 

A Gyerek Sziget környezetvédelmi programjai évről évre egyszerre fejlesztik a kicsik kézügyességét, kreativitását és környezeti érzékenységét. A cél az, hogy amellett, hogy hasznos tudást szereznek a gyerekek, erősödjön az érzelmi kötődésük is a természethez, amit a későbbiekben környezetvédelmi motivációként vihetnek tovább életük során. 

 

A környezettudatos nevelés a bolygónk jövőjének rendkívül fontos eleme, a mindennapi szokások apró változásaival érhetünk el hosszú távú hatást. Az idei Gyerek Szigeten is arra fogunk törekedni, hogy a tavalyihoz hasonló remek, környezetvédelmet támogató programokkal játszva tanítsuk a gyerekeket.