Hajógyári-sziget

Kabóca Bábszínház: ahol Vitéz László is otthonra lelt

2025.06.14

4 perc

Kabóca Bábszínház: ahol Vitéz László is otthonra lelt Elképzelted már, milyen is lenne, ha egy bábszínházban nemcsak a gyerekek, de a felnőttek is önfeledten nevetnének? Tudod, hol találkozhatsz ilyen csodával? A veszprémi Kabóca Bábszínház előadásain! De vajon mi teszi őket annyira különlegessé? És mi köze a Kabócákhoz a legendás Vitéz Lászlónak?

Elképzelted már, milyen is lenne, ha egy bábszínházban nemcsak a gyerekek, de a felnőttek is önfeledten nevetnének? Tudod, hol találkozhatsz ilyen csodával? A veszprémi Kabóca Bábszínház előadásain! De vajon mi teszi őket annyira különlegessé? És mi köze a Kabócákhoz a legendás Vitéz Lászlónak?

 

A bábszínház, ami otthonra talált

 

A Kabóca Bábszínház története 1992-ben kezdődött, amikor Sarkadi Nagy László és Végh Zsolt amatőr keretek között, stúdióként indították útjára a „kabócaságot”. Ez a lelkes kezdeményezés aztán 2001-re már hivatásos intézménnyé nőtte ki magát és azóta is folyamatosan fejlődik. A társulat ráadásul 2024-ben igazi mérföldkőhöz érkezett: a Kabóca saját épületet kapott Veszprémben, a Deák Ferenc utcában, ahol az előadások mellett komoly közösségi élet is zajlik. Itt a bábjátékokat mellett koncerteket, játszóházakat és kreatív foglalkozásokat is szerveznek, így minden korosztály megtalálja a maga örömét.

 

A társulat igazgatójának, Markó Róbertnek bevallottan az a célja, hogy a Kabóca legyen Veszprém és a világ legjobb bábszínháza. Egy olyan hely, ahol a bábművészetben a hagyomány, az innováció és a nemzetközi színvonal egyszerre jelenik meg. Miközben pedig a világ legjobb bábszínháza címre hajtanak, úgy gondolták, ehhez feltétlenül ott kell lenniük velünk a Generali Gyerek Szigeten is!

Vitéz János 01

A Kabócák életre keltik Vitéz Lászlót is!

 

“Szervusztok, pajtikák!” – ez a felkiáltást generációk kapcsolják Vitéz Lászlóhoz, a piros ruhás, hegyes sipkás, csizmás lábú vásári hőshöz! Tudtátok, hogy figurája a 19. században született, amikor a magyar népi kultúrában egyre nagyobb igény mutatkozott egy olyan hősre, aki a vásári bábjátékok főszereplőjeként jelenik meg?

 

Azóta pedig, ha magyar bábjátékokról beszélünk, elkerülhetetlen Vitéz László figurája. Története évszázadokon át öröklődött, először szájhagyomány útján, majd vásári bábjátékokban és színpadi előadásokban is megjelent. Vitéz László konok ugyan, de szívós, jó emberismerő és körbelengi egyfajta lusta bájosság is is. Egyszerre ötvözi magában a népi humort és a hősiességet, mindig ügyes, bátor és egy csipetnyi bolondsággal, furfanggal fűszerezve küzd meg a rá váró nehézségekkel.

 

Vitéz László nem riad meg sem a saját árnyékától, sem a pokolbéli hatalmaktól! Elmés szófricskákkal bosszantja ellenségeit, akiket gyakran némi csetepaté árán győz le végül, mint Lucifer-Cuclifert a nagymama palacsintasütőjével.

Vitéz János 02

Vitéz László, a palacsintasütős fenegyerek

 

Vitéz Lászlót minden humorossága és könnyedsége ellenére illik azért komolyan venni. Talán ez lehet az oka annak is, hogy többször is megpróbálták elhallgattatni. A Bach-korszakban például a ruhájának pirossága miatt, amit úgy gondoltak, tiszteletlenség a huszárokkal szemben. 1920-ban, a fehérterror idején is betiltották, később pedig pedagógiai okokból is kerülendő volt a karaktere.

 

Vitéz László mindezek ellenére mindig visszatért, hiszen mára már kijelenthető, hogy a magyar népi hagyományok fontos része. Hiszen Vitéz László palacsintasütőjével legyőzi még a halált is!

 

Segítsetek Vitéz Lászlónak otthonra találni

 

Annyi kaland után talán nem is csoda, hogy Vitéz László most már nem feltétlenül arra vágyik, hogy elagyabugyálja Lucifer-Cuclifert, vagy túljárjon ellenfelei eszén. Már nem szeretne mást, csak otthonra találni. És ez még egy olyan alaknak sem könnyű feladat, aki menet közben már legyőzte az ördögöt és a Halált is párszor, meg mindent ami árthat és veszedelmes. Talán Chuck Norris sem lenne biztonságban tőle, de szerencsére ő is a jók oldalán áll.

 

Szóval hősünk most otthont keres, és ha ott lesztek 2025. június 22-én a Kabóca Bábszínház előadásán a Generali Gyerek Szigeten – kezdés 14:30-kor, ne késsetek -, akkor ebben a szép feladatban most ti is segíthettek neki! Annyit talán még el is árulhatunk: bizony, szüksége is lesz a segítségre! Számíthat rátok Vitéz László?

Instagram Facebook YouTube